Školský vzdelávací program základnej umeleckej  školy v Dobšinej  

ISCED 1 B – Primárne umelecké vzdelanie

 

 

ČASŤ A

 

 

1.   CHARAKTERISTIKA A ORGANIZÁCIA ZÁKLADNÉHO UMELECKÉHO VZDELÁVANIA

 

 

 

1.1 Charakteristika základného umeleckého vzdelávania

 

 

Školský vzdelávací program /ŠkVP/ hudobného, výtvarného a literárno – dramatického odboru sa odvíja od Štátneho vzdelávacieho programu /ŠVP/ základných umeleckých škôl, ktorý je podľa nového školského zákona najvyšší cieľovo programový projekt vzdelávania, ktorý zahŕňa profil absolventa, rámcový učebný plán a učebné osnovy. ŠVP umožňuje variabilné študijné programy, alternatívne metódy práce s venovaním pozornosti každému žiakovi, jeho zameraniu a individuálnym schopnostiam. Základná umelecká škola  svojimi špecifickými  vzdelávacími  a kultúrno-výchovnými  cieľmi, obsahom a organizáciou umeleckého vzdelávania v znnej miere spĺňa atribúty školy s významným kultúrno-výchovným  poslaním. Základné umelecké školy vytvárajú  podmienky pre aktívnu umelecčinnosť žiakov škôl a stávajú sa tak  významnou a zmysluplnou súčasťou programu výchovy a vzdelávania a účinným nástrojom úsilia proti negatívnym prejavom.

Základná umelecká škola poskytuje umelecké vzdelávanie pre veľmi širokú vzorku záujemcov o štúdium, vo  vekovom  rozpätí  detí  predškolského  veku  až  dospelých  uchádzačov.  Vzhľadom  na špecifiká umeleckého vzdelávania si základná umelecká škola aj v súčasnosti zachováva rozsah svojej pôsobnosti tak ako v predchádzajúcom období. Záujemcom o štúdium ponúka prípravné štúdium, základné štúdium, ktoré sa člení na I. a II. stupeň, rozšírené štúdium, skrátené štúdium a štúdium pre dospelých.

 

1.2 Popis školského vzdelávacieho programu

 

         Školský vzdelávací program  v základnej umeleckej škole sa realizuje na základe učebných plánov, učebných . osnov, metodických materiálov, pedagogicko-organizačných dokumentov. Sú vypracované metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu žiakov, podľa ktorých sa uskutočňuje hodnotenie a klasifikácia výkonov priebežných aj na polročných a koncoročných

vysvedčeniach, realizujú sa prijímacie, ročníkové a absolventské skúšky, v škole sú zriadené pedagogické a umelecké rady, odborno-metodické komisie, rodičovské združenie, rada školy.

Základná umelecká škola sa  zapája do verejnej kultúrno-spoločenskej činnosti. Vytvára personálne podmienky pre vznik rôznych neprofesionálnych súborov a aktivít v umeleckej oblasti, tvorí podstatný zdroj kultúrno-umeleckých aktivít mesta.

  V spolupráci so širšou komunitou sa snažíme spĺňať požiadavky obce, regiónu a premietnuť ich do obsahu vzdelania v rámci voľných hodín. To dáva  možnosť profilovať sa a vychádzať v ústrety potrebám a záujmom žiakov. Venuje sa osobitná starostlivosť každému žiakovi, jeho zameraniu a individuálnym schopnostiam, kde vzdelávací proces je charakterizovaný vysokým stupňom individuálnej starostlivosti. Umožňujú to najmä variabilné študijné programy a alternatívne metódy práce. Tento výchovný princíp sa uplatňuje na všetkých stupňoch a typoch umeleckých škôl, kde najvýznamnejším spoločným cieľom je výchova žiaka ako samostatnej osobnosti.

 

1.3 Ciele  a poslanie výchovy a vzdelávania   v základnej umeleckej  škole  Dobšiná

 

Základná umelecká škola v Dobšinej poskytuje základné umelecké vzdelanie podľa zákona č.  245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Poskytuje mladej generácii možnosť rozvíjať svoje nadanie v niektorej z tvorivých disciplín hudobného, výtvarného a literárno -dramatického odboru.

Základná umelecká škola v Dobšinej ponúka mladým ľuďom širokú škálu možností pre aktívnu umeleckú činnosť  a racionálne využívanie voľného času. Sme tu pre výnimočne talentované deti, ale aj pre deti, ktoré sa chcú umeniu venovať len pre radosť, pre obohatenie svojich osobných skúseností. Škola poskytne šancu každému žiakovi, aby sa rozvíjal podľa svojich schopností s akceptovaním jeho špecifických záujmoch a predstáv,  bude sa stavať na jeho silných stránkach tak, aby  zažil ocenenie a úspech.

Zameranie našej školy vychádza z regionálnych kultúrnych tradícií Gemera. U žiakov budujeme cez ľudové piesne, ľudovú slovesnosť, remeslá a artefakty ľudového umenia regiónu vzťah k tradičnej kultúre.

Cieľom  školy je výchova umením tak, aby sa podporil rozvoj osobnosti zavádzaním tvorivých, inovačných metód a foriem vzdelávania. Prostredníctvom zážitkového vyučovania a vhodnej motivácie bude naším cieľom formovať všestranne rozvinutých jedincov, ktorí budú mať z tvorivej činnosti radosť, nebudú sa nudiť a nebudú mať obavy pred  prezentáciou svojich schopností a talentu na verejnosti, budú mať schopnosť spolupracovať a rešpektovať úspechy a prácu iných, otvorene vyjadrovať svoje pocity, názory a predstavy, uvedomujú si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote, cenia si a rešpektujú kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície.

Ďalším cieľom je výchova k umeniu  tak, aby sa rozvíjala schopnosť tvoriť a prijímať umenie. U žiakov chceme  pestovať zmysel pre dobro a krásu, usmerňovať ich k vyšším duchovným hodnotám, vychovávať budúcich divákov, poslucháčov, návštevníkov galérií.

Cieľom výchovy pre umenie je výchova budúcich umelcov, príprava na profesionálnu umeleckú činnosť, príprava na štúdium odborov  umeleckého vzdelávania v stredných školách a v konzervatóriách,  na štúdium na vysokých školách s pedagogickým alebo umeleckým zameraním.

V hudobnom odbore získavažiaci hudobné vedomosti a rozvíjajú svoje zručnosti v hre na strunových,  klávesových,  dychových,  bicích  nástrojoch  a v sólovom  a zborovom speve, v komornej a orchestrálnej hre.

Vo  výtvarnom  odbore  získavajú  žiaci  základné  vedomosti  v oblasti  výtvarného umenia,  rozvíjajú  svoje  schopnosti  v predmetoch  kresba,  maľba,  grafika,  modelovanie dekoratívne činnosti a v ďaích nepovinných predmetoch.

Literárno-dramatický odbor je syntetizujúcim odborom, ktorý obsahuje dramatické, pohybové,  rové,  prednesové  a slovesné  tvorivé  činnosti,  hru  s bábkou  a písané  slovo, prostredníctvom ktorých pôsobí na celkový rozvoj myslenia, cítenia a konania žiakov.

Jednotlivé  umelecké  odbory  sa môžu členiť členia  na  oddelenia.  Napríklad oddelenie strunových nástrojov, oddelenie klávesových nástrojov, oddelenie dychových nástrojov v hudobnom odbore, alebo oddelenie dramatické a slovesné, oddelenie bábkarské v literno-dramatickom odbore a pod.

 

Strategickým cieľom školy je vychovávať žiakov k spolupráci  v rámci projektov a verejných  aktivít, a tým podporovať zdravú súťaživosť. Našou snahou je vytvárať pozitívnu sociálno-emočnú  klímu v procese výchovy a vzdelávania a posilňovať ovzdušie vzájomnej dôvery, úcty a spolupráce s poskytnutím maximálne slobodnej tvorby.

      Za dôležité považujeme zainteresovať zamestnancov na svojom ďalšom vzdelávaní a prehlbovaní kvalifikácie, modernizovať a sfunkčniť vybavenie učebnými pomôckami a didaktickou technikou vrátane nových hudobných nástrojov, zvukovej a počítačovej techniky.

Nevyhnutné je zintenzívniť kontakty a neustály dialóg s kultúrnou verejnosťou mesta a okolia, rozvíjať dobré vzťahy s radou školy, zriaďovateľom, rodičovským združením, partnerskými školami doma i v zahraničí /MŠ, ZŠ, ŠZŠ, DD/, a s podnikateľmi v regióne, prezentovať školu v médiách.

V prípravnom ročníku bude výchovno-vzdelávací proces vychádzať prevažne zo spontánnych a hravých činností dieťaťa, ktoré vychádzajú z automotivačnej hravosti a z detskej naratívnosti. Je dôležité venovať pozornosť psychologickým faktorom – prirodzenej túžbe dieťaťa po tvorivosti, hre a improvizácii – prebudiť vnímavosť, predstavivosť a následne formovať návyky.

Dôležitá je atraktívnosť tém a objavnosť.

V hudobnom odbore vo všetkých ročníkoch budeme klásť väčší dôraz na poznávanie hudobnej literatúry, zavádzanie  inovatívnych vyučovacích metód, usporadúvať výchovné koncerty pre materské školy a základné školy a dbať o ich príťažlivé, nekonvenčné stvárnenie s rozprávkovými a hravými prvkami, vrátane vtipného a pútavého sprievodného slova, pracovať so štýlovo a druhovo pestrým a hodnotným repertoárom, zdôrazňovať základné rytmické a harmonické cítenie, schopnosť orientovať sa v oblasti jazzu a populárnej hudby. Dať žiakom väčšiu možnosť hrania so spolužiakmi, zažiť úspech a súbormi reprezentovať školu i mesto.

Vo výtvarnom odbore sa v priebehu celého školského roka sa plánujeme zúčastňovať  na regionálnych a celoslovenských súťažiach, na výstavách v Meste Dobšiná, uskutočňovať školské súťaže, budeme zavádzať vyučovanie počítačovej grafiky, keramiky a ďalších atraktívnych techník. Budeme organizovať rôzne výstavy a tvorivé dielne pre verejnosť mesta.

V Literárno- dramatickom odbore je naším cieľom rozvíjať samostatnosť, jazykovú zručnosť, komunikatívnosť, dosiahnuť vyvážené vyučovanie dramatiky, prednesu a pohybu s možnosťou rozvíjania vlastnej tvorby. Žiaci LDO budú vypomáhať a obohacovať ostatné verejné vystúpenia a akcie školy.

 

 

 

2.   ORGANIZÁCIA VÝCHOVNOVZDELÁVACIEHO PROCESU

 

 

 

2.1  Stupne základného umeleckého vzdelania

 

Podľa ustanovenia § 17 odst.1 zákona o vzdelávaní môže žiak získať základné umelecké vzdelanie úspešným absolvovaním vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v základnej umeleckej škole /ZUŠ/

 

V ustanoveniach § 50 zákona o výchove a vzdelávaní sú uvedené druhy štúdia, ktoré je možné v ZUŠ organizovať. Zodpovedacieľom a obsahu vzdevania v ZUŠ. Parametre súvisiace s dĺžkou štúdia, jeho cieľmi, obsahom a zameraním sú podrobneie spracované v pedagogických dokumentoch.

ZUŠ organizuje prípravné štúdium, základné štúdium, štúdium s rozšíreným počtom vyučovacích hodín, skrátené štúdium a štúdium pre dospelých.

  • Prípravné štúdium má najviac dva ročky. Je určené pre žiakov prvého stupňa základnej školy a pre nadané deti vo veku pred plnením povinnej školskej dochádzky. Je určené   na  intenzívne   diagnostikovanie  umeleckých   schopností   žiaka  a jeho  následnú profiláciu v príslušnom umeleckom odbore. je možné ho zriadiť aj pre starších žiakov najviac v dĺžke jedného roka
  • Základné štúdium sa člení na dva stupne:

   Prvý stupeň má najviac deväť ročníkov. Základné umelecké vzdelanie sa člení na

a) primárne umelecké vzdelanie ISCED 1 B , ktoré získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka štvorročného vzdelávacieho programu pre prvú časť prvého stupňa základného štúdia základnej umeleckej školy; dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou: Žiak získal primárne umelecké vzdelanie“.

b) nižšie sekundárne umelecké vzdelanie ISCED 2 B, ktoré získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka štvor až päťročného vzdelávacieho programu pre druhú časť prvého stupňa základného štúdia základnej umeleckej školy; dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou: „Žiak získal nižšie sekundárne umelecké vzdelanie“

          Druhý stupeňnajviac štyri ročky.

Pre žiakov, ktorí nenavštevovali prvý stupeň základného štúdia, možno zriadiť jednoročné prípravné štúdium. Základné štúdium je určené pre žiakov, ktorí  spravidla v rámci   prípravného štúdia preukázali príslušnú úroveň umeleckých schopností, zručností a návykov predpokladajúcu ich úspešný rozvoj v danom umeleckom odbore.

 

  • Rozšírené štúdium je určežiakom, ktorí v základnom štúdiu preukážu mimoriadne nadanie a vynikajúce študijvýsledky. Formu rozšíreného štúdia možno uplatňovať až vo vyšších ročníkoch štúdia po preukázaní mimoriadnych schopností, zručností a návykov žiaka. Zaradenie žiaka do rozšíreného štúdia navrhuje triedny učiteľ. Návrh predkladá riaditeľovi školy do 31. marca školského roka, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom má byť žiak zaradený do rozšíreného štúdia.
  • V skrátenom štúdiu sa žiaci pripravujú na štúdium na stredných školách, konzervatóriách a vysokých školách pedagogického alebo umeleckého zamerania.
  • Štúdium pre dospelých má najviac štyri ročky.

 

Vyučovanie je individuálne a skupinové. Počty žiakov v jednotlivých vyučovacích predmetoch určujú učebné plány.

Riaditeľ ZUŠ môže prerušiť štúdium žiakovi na jeho žiadosť alebo na žiadosť jeho zákonného zástupcu.

  • Voliteľné vyučovacie predmety: Podľa možností školy majú niektorí žiaci podľa učebného plánu možnosť študovať aj  voliteľné predmety. Učebné predmety, ktoré rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do Štátneho vzdelávacieho programu ako voliteľné predmety učebného plánu v jednotlivých odboroch ZUŠ, tvoria voliteľnú časť vzdelávacieho programu ZUŠ,  ktoré si ZUŠ sama zvolí a sama si pripraví ich obsah  - viď 3 možnosti využitia voľných hodín.

 

2.2 Prijímanie žiakov na šdium v základných umeleckých školách

 

V § 52 zákona o výchove a vzdelávaní sa ustanovuje postup pre prijímanie žiakov na štúdium v ZUŠ. Vzhľadom na potrebu zabezpiť objektívnosť prijímacej skúšky riaditeľ školy zriaďuje trojčlennú prijímaciu komisiu a vymenúva jej členov.

Prijímacia komisia objektívne posúdi  momentálnu  úroveň  umeleckých  schopností,  zručností  a návykov  uchádzača  o štúdium. V odôvodnených prípadoch môže zároveň navrhnúť riaditeľovi školy zaradiť niektorých uchádzačov do vyššieho ako prvého ročníka.

Na prijímacej skúške do prípravného štúdia komisia posudzuje dispozície žiaka – jeho predpoklady pre štúdium v príslušnom umeleckom odbore. Vzhľadom na to, že v prípravnom štúdiu sa diagnostikujú dispozície žiaka a rozvíjajú sa jeho umelecké schopnosti s tým, že očakávaný výsledok nemusí byť vždy pozitívny, nezaručuje sa žiakovi postup do základného štúdia. Do základného štúdia postupujú iba žiaci, ktorí počas prípravného štúdia preukážu dostatočné umelecké nadanie a perspektívu ďaieho umeleckého rozvoja.

Do základného štúdia, skráteného štúdia a štúdia pre dospelých možno prijať aj uchádzov, ktorí neabsolvovali prípravné štúdium, ale úspešne vykonali prijímaciu skúšku do  príslušného  štúdia  a preukázali  požadovanú  úroveň  umeleckých  schopností,  zručností a návykov umožňujúcu ich úspešný rozvoj v príslušnom umeleckom odbore. Vzhľadom na špecifiká umeleckého vzdelávania a vzhľadom na osobitý rozvoj každého umeleckého talentu.

 

možno  na  štúdium  prijať aj  nadaných  uchádzov, ktorí  nedosiahli alebo prekročili  vek odporúčaný v učebnom pláne umeleckého odboru alebo študijného zamerania.

Vzhľadom na rôznu úroveň dispozícií jednotlivých  žiakov pre štúdium a rôzne perspektívy rozvoja umeleckých schopností sa vek uvedený v učebných plánoch považuje za odporúčaný, nie záväzný.

Rozšírené štúdium  je určepre žiakov, ktorí preukázali mimoriadne nadanie a vynikajúce študijné výsledky. V § 52 ods. 5 zákona o výchove a vzdelávaní sa ustanovuje, že návrh na zaradenie žiaka do rozšíreného štúdia predkladá riaditeľovi školy triedny učiteľ. Riaditeľ školy následne zabezpí komisionálne preskúšanie žiaka. Skúšobná komisia by mala objektivizovať mimoriadne nadanie žiaka a zvážaj jeho ďaie perspektívy rozvoja. Na základe uvedených podkladov potom riaditeľ školy rozhodne o zaradežiaka do rozšíreného štúdia.

 

Organizácia prijímacieho konania.

Prijímacie konanie sa koná formou komisionálnej skúšky. Riaditeľ školy pri vydaní rozhodnutia o prijatí/neprijatí  prihliada na  závery prijímacej komisie, ktorá odporučí/neodporučí prijatie na základe prijímacieho konania. Termín prijímacích skúšok vyhlási riaditeľka školy v období  od 1. mája do 15. júna. Riaditeľka školy vyhlási dodatočné prijímacie skúšky podľa možností školy. Obsah  prijímacieho konania pripraví a schváli predmetová komisia príslušného odboru.

Oblasti overované na prijímacom konaní:

Hudobný odbor:

  • intonačné predpoklady
  • hudobná pamäť
  • sluchové predpoklady
  • metrorytmické predpoklady

Výtvarný odbor:

  • výtvarné stvárnenie ľubovoľnej témy technikou maľby alebo kresby - zistenie úrovne  motorických zručností, pozorovacích schopností a zmyslu pre detail

Literárno – dramatický odbor:

  • rečový prejav – prednes poézie, prózy
  • dramatická hra – spájanie pohybu s konkrétnou situáciou, pohybu s hudbou

 

 

2.3  Ukoovanie štúdia v základnej umeleckej škole

 

V  ustanovení  §  50  ods.  1  zákona  o výchove  a vzdelávaní  je  uvedený  štandardný spôsob ukončovania štúdia v ZUŠ. Stane sa tak, ak žiak úspešne vykoná záverečnú skúšku. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou: Žiak získal primárne umelecké vzdelanie“ a „Žiak získal nižšie sekundárne umelecké vzdelanie“.

V prípadoch, keď žiak sústavne alebo závažným spôsobom porušuje školský poriadok, môže riaditeľ školy rozhodnúť o predčasnom ukončení štúdia podľa § 50 ods. 2 písm. a) zákona o výchove a vzdelávaní. Ustanovenie § 50 ods.  2  písm.  b)  zákona o výchove a vzdevaní  splnomocňuje riaditeľa školy rozhodnúť o mimoriadnom  ukončení  štúdia  v prípade  neuhdzania  príspevku  na  čiastočnú  úhradu nákladov spojených so štúdiom.

 

 

3. VLASTNÉ ZAMERANIE ŠKOLY

 

 

3. 1 Všeobecná charakteristika  školy, veľkosť, vybavenie

 

Základná umelecká škola v Dobšinej je na základe rozhodnutia MŠ SR zaradená do siete škôl od 1. 9. 1978. Základná umelecká škola v Dobšinej  je zriadená zriaďovateľom Mesto Dobšiná, ul. SNP 554 ako mestská rozpočtová organizácia s právnou subjektivitou, ktorá je svojím rozpočtom napojená na rozpočet mesta.

 

Základnú umeleckú školu v Dobšinej navštevuje  od 130 do150 žiakov  materskej školy, základnej a strednej školy, žiaci vysokých škôl a dospelí  z Dobšinej a okolitých obcí - Vlachovo, Gočovo, Nižná Slaná, Rejdová, Vyšná Slaná, Mlynky, Biele Vody.  

Zoznam učebných odborov: Hudobný, výtvarný, literárno-dramatický

V hudobnom odbore sa vyučuje na hudobných nástrojoch

  • klavír, akordeón, keyboard, spev, gitara, priečna flauta.
  • hudobná náuka, štvorručná hra, sprievod, komorná hra,
  • príprava k súhre, hra z listu, obligátne nástroje,
  • nepovinné predmety, voliteľné napr. hra na nástroji; práca s informáciami cez IKT

Vo výtvarnom odbore sa vyučujú predmety

  • maľba, kresba, grafika, modelovanie, tvarovanie, dekoratívne činnosti

V  literárno – dramatickom odbore sa vyučujú

  • základy dramatickej tvorby, prednes, pohyb a práca v súbore.

 

Počty žiakov:

Hudobný odbor: 50 -  60 žiakov

Výtvarný odbor: 60 - 70  žiakov

Literárno-dramatický : 15 - 20 žiakov

v individuálnom vyučovaní  50 - 60 žiakov, v skupinovom vyučovaní  65-90 žiakov

 

3.2. Vzdevacie štandardy

 

Vzdelávacie štandardy  vyjadrené vo výkonových  a obsahových štandardoch  zvyšudôraz na výstup zo vzdelávania na úrovni ročníka alebo stupňa vzdelávania.

 

Napĺňanie  výkonových štandardov je špecifikované prostredníctvom obsahových štandardov. Obsahové štandardy približujú, čím budú výkony dosahované. Jednotlivé výkony uvedené v štandardoch sa rozvíjajú postupne, preto si učiteľ stanovuje pre jednotlivýkonové štandardy viacero operacionalizovaných cieľov. Tieto  konkretizované ciele napĺňa postupne tak, aby žiaci dosiahli očakáva (stanovené) výkony na konci príslušného školského roka alebo stupňa vzdelávania.

 

Stanovevýkonové  štandardy učiteľa neobmedzujú v stanovovaďaích cieľov, ktoré  považuje  vzhľadom  na  aktuálnu  úroveň  vedomostí  a myslenia  žiakov  v konktnej triede za vhodné. Tvoria samostatnú prílohu ŠkVP

 

3.3  Učebné osnovy

Vyučovanie je organizované na základe platných učebných plánov (UP) a obsah vyučovania podľa platných učebných osnov (UO),  v zmysle vyhlášky o ZUŠ č.324/2008 Z. z., metodických materiálov, pedagogicko-organizačných dokumentov.

 

3.4 Učebné plány

Tvoria samostatnú prílohu.

 

3.5 Vyučovací jazyk

 

Vyučovacím jazykom je podľa §12 zákona o výchove a vzdelávaní štátny jazyk.

 

3.6 Organizačné podmienky na výchovu a vzdelávanie v jednotlich formách výchovy a vzdelávania

Organizáciu  výchovy  a vzdelávania  v ZUŠ  upravuje  §  51,  ods.  1  až  8  zákona

o výchove a vzdevaní.

 

3.7 Spôsob,   podmienky   ukončovania   výchovy   a vzdelávania   a vydávanie   dokladu o získanom vzdelaní

Podmienky ukončenia štúdia v základnej umeleckej škole upravuje § 50, ods. 1 a 2 zákona o výchove a vzdelávaní. Blšie v časti 2.1-stupne základného umeleckého vzdelávania. Dokladom o získaní vzdelania v základnej umeleckej škole je vysvedčenie s doložkou v príslušnom odbore umeleckého vzdelávania v ZUŠ.

 

3. 8 Charakteristika pedagogického zboru:

Vyučovať v ZUŠ v konktnom umeleckom odbore môže pedagogický zamestnanec, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti, ktoré sú upravené v zákone  č.  317/2009  Z.  z.  o pedagogických  zamestnancoch  a odborných  zamestnancoch a o zmene  a doplnení  niektorých  zákonov  v  znení  neskorších  predpisov,  vo  vyhláške č. 437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifik predpoklady a osobitné kvalifikné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov.

Priemerný počet pedagógov vrátane riaditeľa školy je 7, prepočítane na úväzok 5 až 5,5. Väčšina pedagógov má dlhoročnú prax, všetci sú pedagogicky a odborne spôsobilí na prácu v ZUŠ. Časť zamestnancov dochádza z miesta bydliska, niektorí zo vzdialenosti 20  km. V škole je zriadená pedagogická a umelecká rada,  odborno-metodická  komisia HO a VO. Väčšina pedagógov je umelecky činná aj mimo školy - účinkovanie v súboroch, zbore pre občianske záležitosti, účasť na výtvarných plenéroch.

 

3. 9 Vzdelávanie pedagogických zamestnancov

Prioritnou úlohou školy je vytvorenie takých podmienok, aby každý pedagogický zamestnanec mal záujem sa neustále vzdelávať. Učitelia budú vysielaní ako pedagogický sprievod alebo pozorovatelia na súťaže, tvorivé dielne a prehliadky formou pracovných ciest. Všetci učitelia sa budú v priebehu roka zúčastňovať  metodických podujatí organizovaných metodicko-pedagogickým centrom  a iných podujatí organizovaných MŠ SR a ZUŠ. Odbornú a metodickú spôsobilosť si budú učitelia rozširovať štúdiom publikácií, časopisov a odbornej literatúry. Priebežne sa budú učitelia naďalej zúčastňovať akreditačných vzdelávaní.

 

Úlohou vedenia školy je :

  • motivovať pedagogických zamestnancov pre neustále sebavzdelávanie, zdokonaľovanie   profesijnej spôsobilosti, pripravovať ich pre prácu s modernými materiálnymi prostriedkami, videotechnikou, výpočtovou technikou, multimédiami,
  • uvádzať začínajúcich učiteľov do pedagogickej praxe,
  • udržiavať a zvyšovať kompetenciu  pedagogických zamestnancov,
  • sprostredkovávať pedagogickým pracovníkom najnovšie poznatky (inovácie) z metodiky vyučovania  predmetov, pedagogiky a príbuzných vied, ako aj z odboru,
  • pripravovať pedagogických zamestnancov pre výkon činností nevyhnutných pre rozvoj školského systému, napr. pedagogický výskum, tvorba ŠkVP, tvorba štandardov, tvorba pedagogickej dokumentácie, atď.
  • pripravovať pedagogických zamestnancov na získanie prvej a druhej atestácie

Škola  má vypracovaný svoj školský systém ďalšieho vzdelávania pedagogických  zamestnancov, ktorý ja každý rok  aktualizovaný.

3.10  Priestorové a materiálno – technické vybavenie školy

Povinnosťou škôl je dodržať a splniť požiadavky na odporúčané materiálno-technické a priestorové    zabezpečenie    výchovno-vzdevacieho    procesu    pre    jednotlivé    odbory umeleckého   vzdelávania   v základnom   umeleckom   vzdelávaní,   ktoré   boli   schválené ministerstvom školstva, platné od 1.9.2015. Tvoria samostatnú prílohu ŠVP pre základné umelecké školy. ZUŠ spĺňa tieto požiadavky vo všetkých odboroch. Materiálne vybavenie školy sa čiastočne zlepšilo nákupom zo školného žiakov a rozpočtu Mesta Dobšiná. V predošlých rokoch boli zakúpené:  potreby a pomôcky na jednotlivé odbory, knihy, softwerové  programy. V rámci  zavádzania informačných technológií do vyučovania v ZUŠ boli zakúpené počítače a notebooky zo zdrojov školy a projektov, škola vlastní dostatok hudobných nástrojov, pomôcky na LDO a VO (tlačiarenský lis, maliarske stojany, keramickú vypaľovaciu pec. Niektoré hudobné nástroje majú vyše 30 rokov, v budúcnosti bude potrebná obnova týchto nástrojov.

 

Budova ZUŠ v Dobšinej je majetkom Mesta Dobšiná. Technický stav budovy je vyhovujúci, priestorové podmienky vzhľadom na počet žiakov a zameranie výchovno-vzdelávacej činnosti sú na priemernej úrovni. Nedostatky sa vyskytujú hlavne  poddimenzovanými rozmermi tried na kolektívne vyučovanie /VO, LDO/, nedostatkom kabinetov, skladových priestorov. Individuálne vyučovanie hudobného odboru prebieha v troch triedach, hudobná náuka a LDO sa vyučuje v jednej triede, výtvarný odbor v jednom ateliéri a grafickej (keramickej dielni). Pekne upravený dvor s trávnikom využívajú učitelia VO a LDO.

Investičné zámery:

  • výmena okien za plastové,
  • opravy chodníkov a renovácia budovy,
  • nákup učebných pomôcok, výpočtovej techniky – každoročne,

 

3. 11 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na 3 oblasti:

1. Hodnotenie žiakov

2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

3. Hodnotenie školy

 

    1. Hodnotenie žiakov

Hodnotenie žiakov sa uskutočňuje v zmysle vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky zo 6.augusta 2008 o základnej umeleckej škole a metodickým pokynom č.21/2009-R z 22.12.2009 /č.CD-2009-39402/44160-1:911/ štvorstupňovým klasifikovaním.

Zásady hodnotenia a klasifikácie žiakov školy:

Cieľom hodnotenia je preverenie kvality vedomostí, zručností a návykov žiaka získaných v jednotlivých učebných predmetoch podľa požiadaviek učebných osnov. Podklady pre klasifikáciu žiaka sa získavajú najmä priamym pozorovaním činnosti žiaka a pripravenosti na vyučovanie takou formou, ktorá je špecifická pre obsah a organizáciu v jednotlivých predmetoch. Poznatky sa overujú predovšetkým prakticky, ďalej formou ústneho alebo písomného overovania podľa charakteru vyučovacieho predmetu. V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa a humánne sa správa voči žiakovi.

 

 

Hodnotenie žiakov sa môže realizovať klasifikáciou a slovným hodnotením. Hodnotenie má informatívnu, korekčnú a motivačnú funkciu.

Slovné hodnotenie je jednou z foriem priebežného hodnotenia, ktorého výsledky sú obsiahnuté v slovnom komentári s pozitívnou motiváciou, kde učiteľ ocení klady a kvalitu zvládnutia daného predmetu, objektívne a dostatočne kriticky poukáže na nedostatky práce žiaka. Malo by obsahovať tiež ďalší postup rozvoja žiaka so  zreteľom na jeho individuálne schopnosti a usilovnosť. Súčasťou slovného hodnotenia je sebahodnotenie žiaka. Rozsah a štruktúra slovného hodnotenia je v právomoci učiteľa. Slovné hodnotenie nie je náhradou za klasifikáciu známkou.

Klasifikácia je ďalšia forma hodnotenia, jej výsledky vyjadrujú prospech žiaka (vyhláška MŠ SR č. 324/2008 Z.z. v znení novely z 15. júla 2011 č.245/2011 a metodického pokynu č. N/2009- R z novembra 2009, č. CD-2009-39402/44160-1:911 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných umeleckých škôl.), určený stupňom na štvorbodovej stupnici.

Prospech žiaka v jednotlivých predmetoch sa klasifikuje stupňami:

      1. 1. stupeň – výborný
      2. 2. stupeň – chválitebný
      3. 3. stupeň – uspokojivý
      4. 4. stupeň – neuspokojivý

 

Celkové hodnotenie žiaka vychádza z výsledkov súhrnnej klasifikácie na konci prvého polroka a druhého polroka príslušného školského roka a vyjadruje sa stupňami:

a) prospel s vyznamenaním,

b) prospel,

c) neprospel.

Žiak prospel s vyznamenaním, ak je z hlavného  predmetu klasifikovaný  stupňom 1 – výborný,  v žiadnom z povinných predmetov nie je klasifikovaný stupňom horším ako 2 – chválitebný a z povinných predmetov nemá horší priemerný prospech ako 1,5.

Žiak prospel, ak ani v jednom z povinných predmetov nie je klasifikovaný stupňom neuspokojivý.

Žiak neprospel, ak má aj po opravnej skúške z niektorého povinného predmetu stupeň 4 – neuspokojivý.

 

Žiaci v prípravnom štúdiu v jednotlivých umeleckých odboroch sa neklasifikujú, ich štúdium je prípravou na prijatie na základné štúdium. Podmienku prijatia na základné štúdium je splnenie požadovaných predpokladov a hodnotenie s odporúčaním triedneho učiteľa. Toto hodnotenie s odporúčaním pokračovať alebo nepokračovať v základnom štúdiu sa vykonáva slovne na konci školského roka po absolvovaní prípravného štúdia na tlačive schválenom ministerstvom školstva.

 

Správanie žiaka ZUŠ sa osobitne neklasifikuje a neovplyvňuje ani klasifikáciu v učebných predmetoch, pokiaľ nemá vplyv na dosahované výsledky. Na vážnejšie prípady porušovania zásad správania upozorní riaditeľ školy rodiča v zmysle prijatého vnútorného poriadku školy pre žiakov, ktorý má na zreteli dodržiavanie dohody o právach

dieťaťa. O prospechu a správaní žiaka informuje jeho zákonného zástupcu triedny učiteľ alebo riaditeľ školy.

 

  1. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

 

Hodnotenie pedagogických zamestnancov

Zodpovednosť za odbornú a pedagogickú úroveň výchovno vzdelávacej činnosti pripadá na riaditeľku školy a predsedu PK. Pozornosť sa sústreďuje na kvalitu riadenia pedagogického procesu, na dôkladnú analýzu výchovno-vzdelávacieho procesu, účelné plánovanie, následnú kontrolu. 

Kontrolná a hospitačná činnosť je zameraná na:

  • plnenie školského vzdelávacieho programu školy,

            -   dodržiavanie učebných osnov, učebných plánov schválených MŠ a ŠkVP,

            -   naplnenosť tried v skupinovom vyučovaní,

            -   efektívnosť riadenia vyučovacieho procesu, zabezpečenie psychosociálnej klímy a atmosféry, motivácia žiakov, rozvíjanie ich samostatnosti, aktivity a kreativity, využívanie didaktickej techniky, používanie tvorivých progresívnych metód práce v jednotlivých odboroch,

  • dodržiavanie zásad hodnotenia a klasifikácie žiakov,
  • vedenie pedagogickej dokumentácie,
  • plnenie úloh vyplývajúcich zo všeobecne záväzných právnych predpisov,
  • zákonnosť, účelnosť a hospodárnosť nakladania s finančnými prostriedkami rozpočtu školy, s majetkom školy,
  • vybavovanie a preverovanie petícií, sťažností, oznámení a podnetov,
  • zabezpečenie výchovy k dodržiavaniu ľudských práv,
  • plnenie opatrení prijatých na odstránenie zistených nedostatkov,
  • dodržiavanie pracovno-právnych a mzdových predpisov, interných predpisov a smerníc školy,
  • výkon a priebeh výchovno-vzdelávacieho procesu,
  • uskutočňovanie vlastných projektov školy (interné, verejné vystúpenia žiakov, výstavy prác žiakov, súťaže),
  • účasti žiakov na mimoškolských aktivitách,
  • dodržiavanie zásad PPO, BOZP, úroveň pracovnej disciplíny, dodržiavanie vnútorného poriadku školy údržba školských priestorov a majetku školy, materiálno-technického vybavenia školy.

  Kontrola práce nepedagogických zamestnancov

  • kontrola dodržiavania pracovnej doby, včasného príchodu na pracovisko,
  • každodenné obhliadky priestorov školy (sledovanie čistoty priestorov, teploty v učebniach, osvetlenia v učebniach, funkčnosti ventilačnej jednotky),
  • sledovanie šetrenia elektrickou energiou,
  • kontrola práce ekonómky, pracovníčky PaM školy,
  • kontrola práce upratovačky,

 

Plán hospotácií: min. 1 x za polrok u každého zamestnanca riaditeľkou školy a vedúcou HO

Závery z kontrolnej činnosti budú prerokované na operatívnych poradách.

Na hodnotenie pedagogických zamestnancov školy budeme používať tieto metódy:

  • Pozorovanie (hospitácie),
  • rozhovor,
  • výsledky žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, žiacke súťaže, úspešnosť prijatia žiakov na vyšší stupeň školy a pod),
  • hodnotenie výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti,
  • hodnotenie pedagogických zamestnancov manažmentom školy,
  • vzájomné hodnotenie učiteľov (vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“),
  • hodnotenie učiteľov žiakmi.

3. Hodnotenie školy

 

3.12  Dlhodobé projekty a medzinárodná spolupráca

  • Zapojenie sa do súťaží HO - Klavír v Rožňave, Talent Revúca a iné.
  • Účasť žiakov VO na súťažiach - Vesmír očami detí,  Európa v škole, Na vlastných nohách, Vlak bez staníc, Ilustrácie Dobšinského, Toruň Poľsko a iné.
  • Vystúpenia žiakov LDO a HO v MŠ , ŠD na hodinách v nižších ročníkoch.
  • 4 interné koncerty.
  • 1 - 2 výchovné koncerty pre MŠ a ZŠ z Dobšinej a okolia.
  • Verejný koncert pre rodičov a verejnosť v MsKS, vystúpenie absolventov.
  • Výstavy výtvarných prác vo vestibule MsKS – min. 2x, absolventská výstava.
  • Vianočné posedenie s programom a darčekmi v ZUŠ.
  • Vianočné vystúpenia v iných organizáciách (MŠ, ŠZŠ, Klub dôchodcov)
  • Deň otvorených dverí v ZUŠ.
  • Školské kolo v prednese poézie a prózy.
  • Súťaž v kresbe na chodník.
  • Spolupráca s MŠ a ZŠ pri výbere talentov.
  • Vystúpenia a výstavy na podujatiach mesta - Deň matiek, Turičné sviatky, Vianočný koncert, Vystúpenie pre dôchodcov.
  • Organizácia výtvarnej tematickej súťaže počas Dní mesta.
  • Realizácia tvorivých dielní počas remeselných trhov Dní mesta Dobšiná
  • Realizácia tvorivých dielní pre verejnosť mesta 1x mesačne v KD Dobšiná.
  • Zapojenie sa do predajnej výstavy výtvarných prác a výrobkov v KD Dobšiná – Vianočné inšpirácie, Veľkonočné inšpirácie.
  • Účasť pedagógov na medzinárodnom výtvarnom plenéri partnerských miest Mesta Dobšiná.
  • Organizácia na medzinárodného výtvarného plenéru partnerských miest raz za 4 roky a usporiadanie výstavy.
  • Organizácia a inštalácia tematických výtvarných výstav(bývalí absolventi školy, umelci Dobšinej a okolia)

 

3.13  Spolupráca s rodičmi, sociálnymi partnermi a inými subjektami

 

Veľmi dobré vzťahy a spoluprácu má naša škola so základnou školou, gymnáziom, CVČ, ŠZŠ a materskými školami v meste aj okolí, pre ktoré pripravujeme koncerty, vystúpenia a výstavy, spoluorganizujeme niektoré podujatia ( veľkonočná výstava, vianočná výstava, novoročný koncert, Deň matiek, Dni Mesta)

Pri svojej činnosti nachádzame veľkú podporu aj v radoch rodičov. Združenie rodičov nám financuje účasť žiakov na súťažiach, potreby pre hudobný, literárno-dramatický a výtvarný odbor atď. Veľmi dobré vzťahy a spoluprácu má naša škola s mestom Dobšiná.

Činnosť školy sa snažíme aktuálne propagovať v Dobšinských novinách a na vlastnej internetovej stránke i na stránke Mesta Dobšiná.

Spolupráca s Mestom Dobšiná : V oblasti  ekonomického zabezpečenia, riešenie havarijných situáciií, reprezentácia mesta - vypomáhanie s programom pri rôznych akciách a podujatiach.

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná umelecká škola, Nová 793/41, Dobšiná
    Dobšiná, Nová 793/41
  • +421915835581

Fotogaléria